Kuni 200 tähemärki


Miks joovad eestlased, soomlased ja venelased nii palju viina?

Posted: February 3rd, 2010 | Filed under: Kultuur, Tarbimine, Tervis | View Comments
Bookmark and Share
  Toetan!
  • See on klassikaline Katuse-Karlssoni küsimus: Kas te olete juba hommikusest konjakijoomisest loobunud? Kui täpne olla, siis ei saa rääkida joomisest, vaid ostmisest. Keskmisest suuremad müüginumbrid ei anna veel alust teha järeldust joomise kohta. Seda esiteks. Teiseks tuleks tegelikkusega tutvuda. Kui statistika vastab tõele, siis kainet inimest kohata eestlaste, soomlaste ja venelaste hulgas poleks võimalik. Tegelikkus on sootuks midagi muud: kui paljud teist on näinud töllerdamas kusagil purupurjus eestlast, soomlast väljaspool vodkamarsruuti või venelast? Kas võib keegi kinnitada, et Lasnamäelt langeb paks alkoholiudu või Kohtla kaevandustest tõuseks vinge viinasudu?

    Kolmandaks, kui alkoholimüük nii õitsvas tempos edeneks, siis millega on seletatav mõnede alkoholitootjate virelemine või puhas pankrotistumine? Midagi käärib selles loos, ma millegipärast ei saa mulle väidetud pooleteisest viinaämbrist kuidagi tilka kätte. Keegi peab siis minu koguse ka ära jooma. Vähe sellest, mul tutvusringkond kah kõik puha selline, kellest aasta peale ehk liitri viina väänaks vast välja. Aga ka nende joomata ämbrid peab ju keegi endale sisse kallama.

    Soomlaste ja venelaste kohta võib ju tagaselja muigvelsui pajatada küll, et jubedad joodikud, aga ülelahenaabreist tean öelda sealkäidu ja -oldu põhjal, et mina olen neist suurem napsitaja. Idanaabrid pitsi ei sülita ja nendega sammu pidada viinavõtmisel on tükk tegemist, kuid tõsiasi on seegi, et nende kandevõime jääb mulle alla. Ehk nende tempo on kiire ja tõhus: vähese viinaga ruttu lolliks. Puudu jääb aga litraažist. Ämber-poolteist viina ei lähe seal mitte näkku, vaid seltskonna peale. Aastas.

    Ma ei soovi kellestki pühakut ega probleemi olematuks teha, vaid aru saada, kuidas ma ei ole märganud nii ilmset padujoomarlust? Sest ma ei liigu ainult täiskarsklaste seltskonnas ega väldi getosid. Võrreldes hulga välisriikidega, kus ma viibinud olen, pean tunnistama, et sealne pilt ei ole kainem ega joobnum. Ei põhjas, lõunas, läänes ega idas. Ma mõtlen, et Karlssonil oli natuke teine eesmärk ja see on ka põhjus, millest tuleks otsida alust legendile "Miks joovad eestlased, soomlased ja venelased nii palju viina?"

blog comments powered by Disqus

| All Rights Reserved