Kuni 200 tähemärki


Kas Tallinna Börs on elujõuline?

Posted: February 9th, 2010 | Filed under: Äri, Majandus | View Comments
Bookmark and Share
  Toetan!
 • Huh. Sellest parem oleks veel ainult küsimus: Kas Tallinna Börs on jätkusuutlik? Ilmselt tahetakse lihtsalt teada, kas mingi suvalise aja möödudes on alles selline moodustis?

  Igasugused turud tekivad ja kaovad vajadusel: kellelgi on vajadus "midagi" müüa ja kellelgi on vajadus seda "midagit" osta. Hea koht sellise vajaduse rahuldamiseks on varem kokkulepitud koht ehk kohtumispaik ehk turuplats, mida tihti lühidalt ka lihtsalt turuks nimetatakse. Niisiis, kuni meil jätkub neid ettevõtteid, kes soovivad müüa osalust nendes ja leidub ostjaid, siis ei ole põhjust näha sellise koha kadumist. Juhul kui vahetatakse majanduse aluspõhimõtteid, nt turumajandusest plaani- ehk käsumajandusele või ettevõtted natsionaliseeritakse vms, siis kaob ilmselt ka vajadus Tallinna Börsi järele.

  Küsimuse edasiarendus oleks, kas peaks olema veel Tartu, Paide, Mustvee jne Börs või piisab Helsingi Börsist? Ehk milline on kriitiline mass ühe börsi moodustamiseks? Riigi Teatajast leidsin ühe loomisaegse õpetuse, mis on küllalt lühike ja ei tohiks ka väga keeruline olla: http://www.riigiteataja.ee/...

  Subjektiivse hinnangu alusel (ehk minu arvates) ning suuremaid ja väiksemaid turge vaadates võib oletada, et kriitilisest massist olulisem on aktiivsete huviliste olemasolu. See tähendab, et kui leidub hakkajaid tegijaid, siis näiteks mitmes välisriigis koguneb rahvas nädalavahetusel mingi perioodilisusega (nt kord kuus või iga teisel laupäeval) oma linnaosa väljakule, mis muidu on liikluseks avatud, ja toimub nn kirbuturg. Põhimõtteliselt samadel alustel võib moodustada ka iga alev või küla oma börsi, kuid võib ette näha, et AS Saekraater ja AS Mullamutid omavahel väga tihedalt börsil ei kaupleks, st puudub vajadus iga päev või isegi kord kuus börsil omavahel osalust osta-müüa. Otstarbekam on koguneda mõnel suuremal börsil.

  Kas eesti ettevõtted peaksid kauplema näiteks Helsingi Börsil? Kindlasti, kui huvilisi leidub. Kas välisettevõtted peaksid kauplema Tallinna Börsil? Muidugi, kui leidub huvilisi. Kas siinsel turul ringlevad summad äkki liiga väikesed ei ole? Sõltub, kui kõht on täis, siis ei taha torti ega maasikat, aga kui pole ammu süüa saanud, siis kõlbab ka kapi taha kukkunud hernetera välja õngitseda ja supiks keeta.

  Subjektiivse hinnangu alusel vaba turumajanduse tingimustes ei kao kohalik kirbuturg kuhugi, olgu tal nimeks Tallinna või Kilulinna Börs, kuni kõik ei ole kogunenud ühe mütsi alla firmas Eesti Pananivabrik AS.

blog comments powered by Disqus

| All Rights Reserved